ScrollToTop

Firma instalacyjno handlowa

rok założenia firmy 1990

Kotły na biomasę – czysto, niedrogo.

W dobie drożejących paliw kopalnych (gaz, olej opałowy) troską każdego użytkownika systemu grzewczego jest utrzymanie kosztów eksploatacyjnych na możliwie niskim poziomie. Coraz częściej także obserwuje się działania pro-ekologiczne mające na celu ochronę powietrza i środowiska poprzez nie generowanie odpadów (popiołów) trudnych do utylizacji. Coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się urządzenia do spalania biomasy w różnych postaciach.

Najbardziej popularne to kominki , kotły zgazowujące drewno. Wymagają one większego zaangażowania po stronie przygotowania paliwa tzn. cięcie, sezonowanie, składowanie. Dlatego też coraz częściej stosuje się półprodukty w różnej postaci np. pellet czyli granulat produkowany z odpadów obróbki drewna, zboża, zrębki, pestki owoców itd. Przewagą tego typu rozwiązań jest automatyczne podawanie paliwa, jego odpalanie, mała ilość popiołu łatwego do utylizacji (doskonały nawóz). Należy też zaznaczyć, że sprawność kotłów na pellet sięga 93% co jest nie spotykane w kotłach węglowych. Mniejsze są wymagania co do przekroju komina ze wzgledu na stosunkowo mały strumień spalin. Nie bez znaczenia jest też możliwość modulacji palników w tego typu kotłach przez co wprawny użytkownik może podnosić sprawność kotła efektywnie gospodarować wytwarzaną energią cieplną.

Generalnie kotły tego typu posiadają palniki o dwóch rozwiązaniach tzn. palnik przesuwny ze ślimakiem i palnik tubowy montowany przeważnie jakby na zewnątrz kotła. Obydwa rozwiązania mają zapalarki, które automatycznie odpalają paliwo. Palnik przesuwny jest bardziej uniwersalny, może spalać inne postacie biomasy np. zrębkę, różne zboża, a zastępczo węgiel eco-gorszek (niestety brudzi kocioł). Sposób podawania paliwa nie wynaga paliwa b.dobrej jakości co jest niewątpliwą zaletą. Kotły z tego typu palnikiem mają przeważnie bardzo dobre wymienniki przez co osiągają wysoką sprawność. Kotły z palnikami tubowymi wymagają dobrego suchego paliwa pellet, zbóż nie możliwe jest automatyczne podawanie paliw o nieregularnej granulacji. Jednak przeważnie tego typu kotły umożliwiają spalanie zastępczo drewna kawałkowego, węgla dowolnej klasy, ale bez podawania automatycznego. Wielu producentów kotłów szczególnie na tzn. eko-groszek reklamuje swoje produkty jako uniwersalne … Należy zaznaczyć, że spalanie biomasy wymaga innej pracy palnika poprzez wyższą temperaturę i inną ilość tlenu. Wbrew zapewnieniom nawet po wymianie części palnika, palnik retortowy czyli na eco-groszek nie zapewnia właściwej pracy kotła i spalanie biomasy kończy się bardzo różnie. Ponadto należy pamiętać, że kotły węglowe mają gorsze wymienniki cieplne przez co sprawność tych kotłów jest niższa niż typowych skonstruowanych do spalania pellet. Innym zjawiskiem jest tak zwane szlakowanie które w kotłach na eco-groszek doprowadza do awarii systemu podawania paliwa. Dlatego też decydując się na pellet jako paliwo należy rozważać kotły odpowiednio przygotowane do spalania tego paliwa z wykluczeniem kotłów „super” uniwersalnych. Przykładami kotłów z palnikami przesuwnymi są Granpal (Polimet) oraz Burner (Metrix Metal). Obydwie firmy mają wieloletnie doświadczenie w produkcji kotłów na biomasę doskonały park maszynowy co przekłada sie na jakość wykonania detali i stosowanie odpowiednich komponentów. Nasze doświadczenia z tymi produktami potwierdzają wysoką przydatność tych urządzeń w nowoczesnym systemie grzewczym. Szczególnym atutem tych urządzeń jest wysokosprawny wymiennik przez co pomiarowa sprawność tych kotłów jest bliska 92% co plasuje je w najwyższej klasie energetycznej określanej dla kotłów stałopaliwowych.

Kocioł Burner 18kW z palnikiem przesuwnym, sprawność 92% !  Fot. WiBtronic
Kocioł Burner 18kW z palnikiem przesuwnym, sprawność 92% !
Fot. WiBtronic

Dostępne moce od 15 do 100 kW.

Przykładem kotła z palnikiem tubowym jest kocioł Ecofire (Ecovarm) wystepujący w różnych wersjach z korpusem stalowym lub żeliwnym z możliwością spalania paliw zastępczych tzn.drewna i węgla co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. Dostępne moce 16, 24, 32, 40 kW Dla użytkowników kotłów uniwersalnych tzn. wrzutowych oferujemy palniki tubowe na pellet do zamontowania w tego typu kotłach w dolnych drzwiczkach przez co podnosi się komfort obsługi przy zachowaniu poprzednich cech urządzenia. Palniki dostarczane są w przedziale mocy od 16 do 40 kW.

Należy zwrócić uwagę na odpowiedni montaż kotłów zapewniając w każdym przypadku tzn. gorący powrót kotła stosując odpowiednie urządzenia i aplikację kotłowni. Dotyczy to wszyskich kotłów na paliwa stałe gdzie poprzez uproszczenia instalacji dochodzi do korozji niskotemperaturowej i perforację kotła w konsekwencji jego zniszczenie. Bardzo dobrym sposobem na właściwą pracę każdego kotła jest współpraca z buforem cieplnym co wydłuża jego żywotność umożliwia stworzenie dowolnej automatyki dystrybucji energii ciepnej znanej z kotłów gazowych olejowych. Takie rozwiązania z kotłami na pellet, eco-groszek, drewno są budowane w naszej firmie od wielu lat i wyposażone w odpowiednią automatykę zdecydowanie podnoszą walory systemu grzewczego, komfort jego obsługi, lepszą gospodarkę energetyczną. Takie aplikacje mogą współpracować bez szkód z instalacjami niskotemperaturowymi (zasilanymi nawet do do 45 stopni) budowanymi zgodnie z trendami w nowoczesnym ogrzewnictwie i oczekiwaniami klientów którym nie obcy jest aspekt zdrowotny związany z chorobami alergicznymi czy układu krążenia.

Kocioł z wymiennikiem żeliwnym Eco-fire 18 kW z palnikiem tubowym .  Fot. Producent kotła
Kocioł z wymiennikiem żeliwnym Eco-fire 18 kW z palnikiem tubowym.
Fot. Producent kotła

Coraz bardziej ekonomiczne staje się spalanie zbóż np. owsa przy cenie 550 zł/t .Przedstawione kotły moga z powodzeniem spalać mieszankę pellet i owsa lub sam owies . Należy zaznaczyć o konieczności częstrzego odpopielania .

Oferta kotłów na pellet wraz z róznymi rozwiązaniami instalacyjnymi dostępna jest w naszej firmie .