ScrollToTop

Firma instalacyjno handlowa

rok założenia firmy 1990

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – fanaberia czy konieczność?

Nowoczesne budownictwo wraz z ogrzewnictwem zmierza w kierunku ograniczenia kosztów eksploatacji budynków zwiazanych z ogrzewaniem i właściwą wentylacją .Podstawowym zagadnieniem jest zapewnienie odpowiednio niskich strat cieplnych poprzez ogólnie mówiąc „uszczelnienie ” budynku stosując izolację termiczną, odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową. Odpowiednia architektura, usytuowanie i sposób wybudowania zbliża budynki do standartu budownictwa pasywnego czyli takich których zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 5W/m2. Zabiegi uszczelniające konstrukcję powodują poprzez brak nawiewu powietrza z zewnątrz naruszenie zdolności do dzialania wentylacji grawitacyjno-kominowej. W celu zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza koniecznej do właściwej eksploatacji budynków. Zastosowanie reklamowanych nawiewników powoduje „rozszczelnienie” i cała koncepcja energooszczedności traci na znaczeniu. Brak odpowiedniej wentylacji kończy się zagrzybieniem ścian od nadmiaru wilgoci i w konsekwencji zagrożeniem ciężkimi chorobami górnych dróg oddechowych, a przy niektórych szczepach grzybiczych chorobami nowotworowymi. Skutki braku wentylacji można czasem zaobserwować w budownictweie które jest poddawane termomodernizacji bez działań usprawniających sposób wentylowania pomieszczeń w których przebywają ludzie w postaci zaczernienia ścian, odpadającego tynku i ciągle zamglonych parą szyb okiennych oraz zwyklego zaduchu… . Obecnie, normy budowlane regulują ilość powietrza jaka ma być wymieniana w obiektach w zależności od charakteru użytkowania, inne dla budynków mieszkalnych, użytkowych, przemyslowych. W zasadzie żaden nowoczesny obiekt wyposażony w wentylację kominowo-grawitacyjną nie spełnia tych norm. Stało się więc jasnym, że należy stosować wentylację mechaniczną, która pozwala na uzyskanie odpowiednich wymian powietrza stosownie do potrzeb. Jedną z możliwości jest zastosowanie wentylacji wyciągowej, gdzie na miejsce powietrza wypompowanego z obszaru działania wentylacji musi naplynąć zimne powietrze z zewnątrz np. poprzez nawiewniki. Oczywistą konsekwencją będą straty cieplne trudne do zaakceptowania w koncepcji budynków niskoenergetycznych.

Rekuperacja czyli odzysk ciepła przy wentylacji ma tutaj odpowiednie zastosowanie. Pozwala jednocześnie dokonać odpowiedniej wymiany powietrza i znacznie zmniejszyć straty cieplne w tym procesie poprzez wymiane cieplną między powietrzem wyciąganym z budynku, a nawiewanym z zewnątrz. Proces ten odbywa sie w urządzeniu wentylacyjnym nazywanym rekuperatorem wyposażonym w co najmniej dwa wentylatory, wymienniki cieplne, często by-pass, czujniki temperatury, wilgotności, podciśnienia itd. oraz automatykę czuwającą nad zachodzącymi procesami. Realny odzysk cieplny w zależności od chwilowych predkosci powietrza oscyluje w okolicach 40-65%. Tutaj zwracamy uwagę ,że różne fora internetowe moderowane przez przedstawicieli handlowych firm oferujących rekuperatory mylnie podają wartości zawyżone, nierealne lub osiagane w warunkach laboratoryjnych np. 80-90%. Ponadto mylnie się sądzi o znacznym zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło po zastosowaniu rekuperacji. Nic bardziej mylnego, wentylacja ma służyć odpowiedniej wymianie powietrza przez co zapewnia komfort i bezpieczeństwo zdrowotne użytkowania obiektów budowlanych, rekuperacja ma wydatnie pomniejszyć straty wynikające z działania sprawnej wentylacji. Poza sprawnością odzysku ciepła istotnymi parametrami jest średnie zużycie energii elektrycznej, hałas, trwalość wymiennika, koszty wymiany filtrów bawelnianych .Bardzo istotnym czynnikiem w rekuperatorze jest oprogramowanie strukturalne (wewnętrzne) decydujące o właściwościach dostosowawczych urządzenia do chwilowych warunków fizycznych i instalacji z jaką mu przyszło pracować.

Należy zaznaczyć ,że rodzaj użytego rekuperatora jest mniej istotną częścią instalacji. Najważniejszym elementem jest instalacja rurowa w budynku slużąca do dostarczania i wyciągania powietrza w obrębie pomieszczeń budynku i połaczona z rekuperatorem. Sposób zaprojektowania, użyte materialy, sposób montażu, a w konsekwencji osiągnięte opory przeplywu instalacji wplywają na pracę rekuperatora, halas jaki towarzyszy ruchowi powietrza, a w konsekwencji na jego trwalość, zużycie prądu, skuteczność. Nasza firma używa ksztatek ocynkowanych łączonych w systemie uszczelkowym o podwójnej wardze, rury transmisyjne stalowe sztywne (spiro) są dodatkowo skręcane, anemostaty poprzedzone zaworami regulacyjnymi co umożliwia wstępną regulację powykonawczą instalacji. Ksztatki i kanały izolowane są welną mineralną klejoną o grubości 2-3 cm lub 5cm. Łączenia są dodatkowa skręcane, szczeliny silikonowane. Takie wykonanie minimalizuje ryzyko niesprawności instalacji. Cala operacja powinna być poprzedzona wykonaniem projektu wykonawczego uwzględniającego aspekty techniczne i preferencje użytkowe całego przedsięwzięcia.

Nasze instalacje wyposażamy w rekuperatory:

  • Renovent HR – wydajność do 400 m3- produkt holenderski, najcichszy w klasie, małe zużycie prądu.
  • StorcAir – wydajność do 800 m3 produkt holenderski, większa wydajność i rozbudowane sterowanie.
  • Vallox – wydajność do 750 m3 produkt fiński, cały przedział wydajności, dość cichy, umiarkowane zużycie energii.
  • Orcon – wydajność do 400m3, produkt rodem z Beneluxu, bardzo cichy i energooszczędny.